PASOVÁNÍ
školka
děti
knihy
dakar 2

Větrníkový den

Dne 21. 11. si celé Evropa připomíná cystickou fibrózu.

Cystická fibróza (dříve také cystická fibrosa, mukoviscidóza, mukoviscidosa) je dědičně podmíněné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávící ústrojí, ale i některé další orgány.

Cystická fibróza není nakažlivá, nemocný se s ní narodí a většinou během krátké doby (první měsíce či roky) se objeví její příznaky.

Cystická fibróza se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic. Nemocní také špatně tráví potravu, protože jim nefunguje správně slinivka břišní, vylučující trávící enzymy. Častou komplikací je cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza a další. CF také způsobuje neplodnost u mužů. U žen s CF závisí plodnost na celkovém zdravotním stavu.

Cystická fibróza se vyskytuje u jednoho z 2.500 – 4.000 narozených děti. Přes zlepšující se léčebné možnosti je cystická fibróza zatím stále nevyléčitelné onemocnění.

Tato akce probíhá každoročně dne 21. listopadu, kdy se Česká republika připojuje k Evropskému dni pro cystickou fibrózu, který probíhá v podobě benefičních a informačních akcí v řadě evropských zemí. 

Zapojte se i vy!

Způsob zapojení je jednoduchý – vyrobit v pátek 21. listopadu větrník (velký, malý, papírový, látkový, z těsta pečený…). Hotové větrníky pak můžete vystavit ve Vašich prostorách nebo z nich vytvořit sochu, osázet pozemek, ozdobit strom na dvoře, cokoliv vás napadne, zkrátka nápadům se meze nekladou :-) Důležité je vše pečlivě zdokumentovat a obrázky poslat do Klubu nemocných cystickou fibrózou, my je zveřejníme na webových stránkách a jeden vylosujeme, výherce pak obdrží dárek od našeho patrona Ivana Trojana.