PASOVÁNÍ
školka
děti
knihy
dakar 2

Informace pro rodiče

Nejlepší knihy dětem

Vážení rodiče, v rámci Klubka SKIP 08 vznikl výběr knížek pro děti od 6 do 15 let, který nabízí seznam a popis nejlepších knížek a může vás nebo vaše děti motivovat k tomu, co si přečíst. A jaké knihy máme v knihovně? Prozatím ne všechny, ale při každém nákupu knih se snažíme nějakou další ze seznamu pořídit. Bližší informace o knihách, které máme v knihovně najdete v našem online katalogu (najdete v sekci Katalog).

Více informací o projektu zde.

Katalog Nejlepší knihy dětem ke stažení zde.

 

Celé Česko čte dětem

Posláním obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině. A to díky pravidelnému předčítání. Stačí 20 minut denně. Každý den. A co vlastně číst? Pomůže Vám výběr knih, tzv. Zlaté tituly. Bližší informace o knihách, které máme v knihovně najdete v našem online katalogu (najdete v sekci Katalog).

Více o společnosti a jejich aktivitách zde.

 

Desatero pro rodiče malých čtenářů

1. Začněte dětem číst co nejdříve. Čím dříve motivujete ke čtení, tím je pro ně čtení později snazší.

2. Čtěte dětem tak často, jak vy a vaše dítě máte čas.

3. Nebojte se při čtení měnit intonaci hlasu, dramatizujte pohádky, vtáhněte dítě do děje. Prohlížejte si společně ilustrace a připomeňte si, k jakému ději se vztahují.

4. Vybírejte knížky podle toho, co děti baví. Některé baví příroda, jiné dá přednost pohádkovým nebo dobrodružným příběhům.

5. Mějte na paměti úroveň čtenářských dovedností dítěte. Začněte obrázkovými knihami, které mají pár vět na stránce.

6. Důležitý je i vzhled knížky. Při výběru věnujte pozornost obálce, ilustracím i typu písma.

7. Knížka by měla být pravidelným dárkem. Je dobré dětem založit knihovnu a společně sledovat, jak se rozrůstá.

8. Zajímejte se, co dítě čte. Povídejte si o tom, pochvalte je za to, že čte. Vaše dítě to ocení.

9. Sami čtěte a buďte tak dětem dobrým příkladem. Dítě by mělo vědět, že čtení knih patří k životu a přináší potěšení.

10. Choďte s dětmi do knihovny. Nechte děti, ať si samy vybírají. Cizí knihy většinou přitahují více než ty, které jsou doma.

 

Rodičovské desatero bezpečnosti dětí na internetu

1. Vyzvěte děti, aby si s vámi povídaly o tom, jak tráví čas na internetu. Bavte se na internetu společně s dětmi.

2. Naučte děti věřit svým instiktům. Pokud je při pohybu on-line něco znepokojuje, měly by vám o tom říci.

3. Jestliže děti navštěvují konverzační místnosti, používají programy zasílání rychlích zpráv (IM), videohry on-line nebo provádějí na internetu jiné činnosti vyžadující identifikaci uživatele pomocí přihlašovacího jména, pomozte jim toto jméno vybrat a přesvědčte se, že jméno neprozrazuje žádné osobní informace.

4. Trvejte na tom, aby děti nikdy neposkytovaly svou adresu, telefonní číslo ani žádné jiné osobní informace, včetně toho, kam chodí do školy nebo kde si rádi hrají.

5. Naučte děti, že rozdíl mezi dobrým a špatným platí na internetu stejně jako v reálném životě.

6. Ukažte dětem, jak mají respektovat ostatní uživatele on-line. Zajistěte, aby věděly, že pravidla slušného chování zůstávají stejná i při práci s počítačem.

7. Zajistěte, aby děti respektovaly právo na vlastnictví ostatních v režimu on-line. Vysvětlete jim, že vytváření nelegálních kopií práce jiných lidí ( hudby, videoher a dalších programů ) je stejné jako krádež v obchodě.

8. Informujte děti, že se nikdy nesmí setkávat s přáteli z internetu osobně. Vysvětlete jim, že se nemusí být těmi, za které se vydávají.

9. Poučte děti, že ne vše, co si přečtou nebo uvidí na internetu, je pravda. Vyzvěte je, aby se vás zeptaly, pokud si nejsou jisté.

10. Kontrolujte činnost svých dětí on-line pomocí pokročilého internetového softwaru. Funkce rodičovské kontroly vám pomohou filtrovat škodlivý obsah, monitorovat weby navštěvované dětmi a zjišťovat, co na těchto webech dělají.